TÜRKİYE

FLAŞ HABER

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret68426

(CUMA HUTBESİ)

 

KONU   : ÜÇ AYLAR VE REGAİB GECESİ

Muhterem Mü’minler!

Regaib, sözlükte “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamındaki rağibe kelimesinin çoğuludur.[1] Regaib, geleceğe, istikbale yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren bir gecedir.

Yarın üç ayların ilki olan Receb’in birinci günü, önümüzdeki perşembeyi cumaya bağlayan gece de Regaib gecesidir. Receb, Şaban Ramazan ayları ve bunların içerisindeki mübarek Regaib, Mirac, Berat ve Kadir geceleri Rabbimizin bize sunduğu ikramlardır. Sevgili Peygamberimiz, Receb ayı girdiğinde: “Allah’ım, bize Receb ve Şaban ayını mübarek kıl ve Ramazan’da bize bereket ihsan eyle”[2] diye dua ederdi.

Aziz Kardeşlerim!

Bazen tabiatımız gereği bir işe başlamak için uygun bir fırsat ararız. İşte Cenab-ı Allah bizlere üç aylarda ve mübarek zamanlarda, hayatımızda yeni bir sayfa açmak için imkân sunuyor. Ahirette pişman olup, keşke bize bir daha dünya hayatına dönme imkânı verilse dememek için bu kıymetli zamanları iyi değerlendirelim. Allah’ın verdiği bunca nimetler içerisinde yaşarken, O’na kulluk etmeyi ihmal etmeyelim.

Müslümanlar!

Bir insanın gönlünde Allah ve Peygamber sevgisi, kalbinde din ve iman duygusu, alnında secde izi olması onun varlığına değer katar. Amel defterimizin hasenatla dolu olması, Allahın huzurunda affa ve bağışlanmaya, Peygamber Efendimizin (s.a.v) şefaatine mazhar olmaya vesile olacaktır. Yaptığımız en küçük iyilik veya kötülüğün dahi melekler tarafından yazılıp, kayda geçirildiğine iman etmişiz. O halde hayatımızın her anını ibadet anlayışı ile değerlendirelim. Bu hayat gafletle heba edilecek kadar kıymetsiz değildir. Yüce Rabbimiz Ahzab Suresinde: “Ey İman edenler! Allah’ı çokça zikredin. O’nu sabah akşam tesbih edin ”[3] buyuruyor.

 

Değerli Kardeşlerim!

 Yüzyıllardır müminler bu gecenin feyiz ve bereketinden istifade etmeye çalışmışlardır. Bizler de, Kur’an-ı Kerim okuyarak, namaz kılarak, çok tövbe ederek, hayır ve hasenatta bulunarak, sevgili Peygamberimize içten bol bol salat ü selam getirerek gecemizi ihya edelim. Gönüllerimizi Allah ve Rasulü’nün sevgisiyle dolduralım. Kalplerimizi Rabbimiz’in zikriyle huzura erdirelim. Büyüklerimizin gönlünü alalım. Yoksul ve kimsesizleri gözetelim. Geçmişlerimize fatihalar gönderelim. Böyle zamanları ibadet etmek için bir fırsata dönüştürelim. Dargınlığa, küslüğe son verelim ki, dünyamız mutlu ve huzurlu, ahiretimiz de cennet olsun. Rabbimiz bu bereketli mevsimden yararlanmayı nasib eylesin.

 

DERNEK BAŞKANIMIZ        RECEP OFLAR

AĞAMIZ TÜRKAN MARUN
ONURSAL BAŞKANIMIZ   DURSUN ALİ İNANIR

2023 PİKNİK SPONSORLARI LİSTESİ


Üyelik Girişi